GSM je hmotnosť na jednotku plochy upraveného hotového úpletu, udávaná v gramoch na meter štvorcový a meraná podľa ISO 3801 alebo ASTM D3776. Je to najrýchlejší dostupný ukazovateľ toho, ako bude úplet zakrývať telo, visieť z ramena a akou cenu za kus odevu.
Štyri premenné nastavujú počet: počet priadze, dĺžka slučky, hustota stehu a konečná úprava. Single jersey pletený z 32s česanej bavlny s dĺžkou slučky 2,9 mm a hustotou 16 riadkov na centimeter s konečnou hmotnosťou takmer 150 g/m2. Skráťte slučku na 2,6 mm bez výmeny priadze a ten istý stroj vyrobí hustejšiu a ťažšiu tkaninu, pretože pletené slučky sa do seba a nie krížia, takže malé zmeny hustoty rýchlo presunú váhu.
Dokončenie posúva figúrku druhýkrát. Čistenie, farbenie, spevnenie a zhutňovanie uvoľňujú štruktúru slučky, takže greige partia 150 g/m2 obyčajne končí medzi 158 a 168 g/m2, čo je posun o 5 až 12 percent. Kefovanie, broskyňa a kysnutie rúna dodávajú hmotu na povrchu. Objednávka, ktorá uvádza iba greige hmotnosť, ponecháva kupujúceho vystavený hotovému kotúču, ktorý je ťažší, menej elastický a drahší, než sa predpokladalo.
Pracovná definícia: hotový GSM je hmotnosť na meter štvorcový pleteniny, ktorá prešla farbením, sušením a zhutňovaním, meraná na vzorke kondicionovanej pri 20 stupňoch C a 65 percent relatívnej vlhkosti. ISO 3801 a ASTM D3776 umožňujú 5 percentnú toleranciu na vzorku a väčšina odevných programov akceptuje 5 percentné pásmo na kotúč.
Päť hmotnostných pásov pokrýva väčšinu produkcie športového oblečenia: 110 – 140 g/m2 na beh a dráhu, 140 – 180 g/m2 na tréning a cyklistiku, 165 – 200 g/m2 na tímové dresy, 190 – 240 g/m2 na kompresné a základné vrstvy a 220 – 260 g/m2 na legíny na jogu a vysoké nohavice. Pohyb mimo skupiny vašej kategórie je možný, ale zvyčajne si to vynúti zmenu štruktúry úpletu, obsahu elastanu alebo úpravy, aby sa zachoval rovnaký výkon.
| Kategória odevov | Typický hotový GSM | Obvyklá pletená štruktúra | Primárny dôvod kapely |
| Bežecké tielko, pretekárska vesta | 110-140 | Jednoduchý džersej, sieťovina | Prúdenie vzduchu s minimálnou prenášanou hmotnosťou |
| Cyklistický dres, triatlonový top | 140-170 | Single jersey, piké | Rýchlosť satia a stabilita zadného vrecka |
| Tréningové tričko, telocvičňa | 150-180 | Single jersey, piké interlock | Nepriehľadnosť bez objemu pod štúdiovým osvetlením |
| Futbalový a rugbyový dres | 165-200 | Zámok, pique | Čistota tlače a životnosť oderu |
| Kompresná základná vrstva | 190-240 | Interlock s 15-20 percentami elastanu | Odstupňovaný tlak a zotavenie |
| Legíny a pančuchy na jogu | 220-260 | Interlock, rebrovaný, dvojitý úplet | Nepriehľadnosť odolná voči drepom so 4 smermi |
| Plavky a plážové oblečenie | 190-220 | Osnovný úplet, nylon a elastan | Odolnosť voči chlóru a stálosť tvaru |
Vyberte si pás podľa expozície odevu, nie podľa ceny látky. Futbalový dres v páse s gramážou 165 – 200 g/m2 nesie sublimačnú potlač na tmavých základoch bez toho, aby atrament sedel na otvorenej sieťovine, zatiaľ čo obyčajný jednoduchý dres s hmotnosťou 130 g/m2 by sa ukázal ako prvý, keď hráč zdvihne obe ruky.
FUTBALOVÉ DRESY LÁTKA KF000411 VÝKONNÝ PLETENINÝ MATNÝ A OBYČAJNÝ HT045 Zobraziť produkt → Haining Yitai Knitting Co., Ltd, dodávateľ výkonných úpletov so sídlom v Haining, Zhejiang, publikuje údaje o hmotnosti, štruktúre a rozťažnosti svojich sortiment aktívnych tkanín , ktorá umožňuje kupujúcemu porovnať pásma pred vyžiadaním vzorky.
Samotné GSM nikdy nepredpovedá vhodnosť. Dva spoje s hmotnosťou 220 g/m2 sa môžu líšiť v pozdĺžnom roztiahnutí o 30 percent, ak jeden obsahuje 12 percent elastanu a druhý 18 percent, a verzia s vyšším obsahom elastanu sa rýchlejšie zotaví po drepe, šprinte alebo celodennom nosení.
Tri špecifikácie súvisia s hmotnosťou a mali by byť zapísané v tom istom dokumente:
Pocit ruky, žmolkovanie a zakrytie majú rovnakú logiku. Úplet vyrobený z jemnejšej priadze s vyššou hustotou stehu je hladší v rozsahu 210-230 g/m2 ako hrubší úplet rovnakej hmotnosti a dôslednejšie odoláva žmolkovaniu na stupeň 4 v teste ISO 12945-2. Kupujúci, ktorí špecifikujú iba hmotnosť, nakoniec schvália látku, ktorá zodpovedá číslu a chýba odevu.
VÝKONNÝ PLETENINÝ MATNÝ A OBYČAJNÝ HT045 VÝKONNÝ PLETENINÝ MATNÝ A OBYČAJNÝ HT045 Zobraziť produkt → Hmotnosť, počet priadze a percento elastanu sa pri každom konečnom použití odlišne ovplyvňujú rozdelenie hmotnosti, elasticity a výber spandexu ukazuje, ako sa rovnaký terč s hmotnosťou 240 g/m2 rozloží na tri rôzne konštrukcie v závislosti od odevu.
Zvýšením GSM zo 150 na 220 sa získa nepriehľadnosť, tvarová stálosť a životnosť oderu a stojí to rýchlosť sušenia: kapilárne kanály na jednotku plochy klesajú so zvyšujúcou sa hustotou stehu, takže 190-240 gsm blok posúva tekutú vlhkosť pomalšie ako 140 gsm otvorený single jersey, keď sú obe testované podľa AATCC 195.
Každé rozhodnutie GSM by sa malo overiť na hotovej rolke, nie na greige šarži alebo vzorkovnici: test rezom, test prania, test ťahom, test vlhkosti, test stálofarebnosti a zapečatený referenčný kotúč spolu zaberú asi desať pracovných dní a zabránia chybám, ktoré stoja celú šaržu farbiva.
ČIERNA RÝCHLOSUCHÁ LÁTKA HT1337 VÝKONNÝ PLETENINÝ MATNÝ A OBYČAJNÝ HT045 Zobraziť produkt → Rýchloschnúce programy v pásme 150-190 g/m2 sú najcitlivejšie na posun hmotnosti, pretože 6-percentný nárast GSM znižuje povrchovú plochu dostupnú pre odparovanie a posúva čas sušenia nad rámec údajov vytlačených na visačke.
Premeňte GSM na bežné metre na kilogram pred rokovaním o cene: pri použiteľnej šírke 160 cm, 180 g/m2 poskytuje 3,47 metra na kilogram a 260 g/m2 poskytuje 2,40 metra, takže rovnaký program legín kúpi o 31 percent menej metrov z ťažšej látky.
Maržu chránia dva zvyky získavania zdrojov. Najprv si vyžiadajte GSM údaje o hotovej rolke z rovnakej šarže farbiva, ktorú dostanete. Po druhé, cena v bežných metroch a kilogramoch súčasne, takže posun hmotnosti na jednej jednotke sa okamžite prejaví namiesto na rezacom stole.
Nie. Prepletenie s hmotnosťou 260 g/m2 s 10 percentami elastanu môže zlyhať v teste drepu, ktorým prejde dobre zostavený spoj s hmotnosťou 220 g/m2, pretože nepriehľadnosť a zotavenie závisia od hustoty stehu, počtu priadze a obsahu elastanu rovnako ako od hmotnosti. Posúďte váhu v rámci pásma svojej kategórie, nie naprieč pásmami.
Umiestnite tímové dresy s gramážou 165 až 200 g/m2 do interlockovej alebo piké konštrukcie. Tento pás poskytuje dostatočnú hustotu pre čistotu sublimačnej tlače na tmavých základoch a dostatok tela na dosiahnutie 30 000 oterov pri teste ISO 12947-2 Martindale na ramenných a chrbtových paneloch.
Použite 220 – 260 g/m2 na legíny po celej dĺžke s 12 – 18 percentami elastanu, čo je miesto, kde sa pri štúdiovom osvetlení udrží nepriepustnosť proti prikrčeniu. Jednoduchý džersej s hmotnosťou 180 g/m2 sa hodí na topy a ľahšie krátke pančuchové nohavice, ale často presvitá, pokiaľ nie je laminovaný alebo pletený s vyššou hustotou stehu.
Pri šírke 160 cm, prechod od 180 g/m2 do 200 g/m2, výťažok z 3,47 na 3,13 metra na kilogram, približne o 10 percent menej metrov, takže spotreba látky na odev vzrastie o približne 11 percent pri nezmenenej kilogramovej cene.